Ponuka aktivít pre vašu dovolenku v Chorvátsku

Akcie - Leto 2018


KALENDÁR KULTÚRNO-TURISTICKÝCH PODUJATÍ NA ROK 2020

Púť na sviatok Panny Márie Zečevskej - Nin

Put

V dávnom roku 1516 sa Blahoslavená Panna Mária zjavila malej pastierke na ostrovčeku Zečevo, v samom srdci Ninského biskupstva. Viaceré svedectva tohto zjavenia podnietili biskupa Juraja Divnića, aby jeden z dátumov tohto zjavenia, 5. mája, vyhlásil za sviatok Panny Márie Zečevskej, ktorý sa od tých čias slávi v okolí Ninu. Veriaci prichádzajú z rôznych krajov pokloniť sa Blahoslavenej Panne Márii kvôli potvrdeným zázračným zjaveniam, ktoré sa tu udiali počas minulých päťsto rokov a 5. augusta sa socha Nepoškvrnenej preváža loďkami na miesto zjavenia. Nech sa duchovná skúsenosť z tejto pute stane aj súčasťou vášho života!

www.nin.hr

 

NINSKÁ ŠOKOLIÁDA - Nin

Sokol

Tradícia prípravy údeného jedla „šokol“ v ninskej oblasti siaha až do ďalekého 17. storočia. Aj dnes sa tvrdí, že každá rodina svoj recept na prípravu tohto chutného pokrmu z krkovičky chráni ako tajomstvo. Z jedného domu do druhého je každý šokol iný a práve táto tradícia znamená príležitosť raz do roka v Nine uskutočňovať podujatie, ktorého hlavnou myšlienkou je súťaž v pripravovaní šokolu. Prípravy súťaže každoročne trvajú už od januára, kedy súťažiaci začínajú so spracovaním masa. Samotnú súťaž sprevádza mimoriadne rušná atmosféra, pripomínajúca najväčšie športové podujatia a vrcholiaca vyhlásením Naj šokoliara roka a tiež degustáciou pripravených jedál. Prísne utajená pred vonkajším svetom, Šokoliáda je jedinečnou príležitosťou ochutnať toto chutné jedlo.

www.nin.hr

ZADARSKÉ DIVADELNÉ LETO - Zadar

Zadar

Zadar

V prostredí zadarských historických stavieb, ktoré svojimi krásami už po stáročia uchvacujú návštevníkov jadranského pobrežia sa uskutočňuje program, ktorý vašej dovolenke počas letných mesiacov dodá osobitný kultúrny tón. Tento program je venovaný vo všeobecnosti scénickému umeniu, čo znamená, že jeho návštevníci v jeden večer môžu s napätím sledovať dej nejakého divadelného predstavenia a už na druhý deň si môžu vychutnávať tanečné choreografie. Zadarské divadelné leto je rovnako otvorené aj pre hudbu a tak si môžete byť istí, že budete mať príležitosť vychutnať špičkové interpretácie chorvátskych a zahraničných hudobníkov.

www.hkk-zadar.hr

NOC SPLNU MESIACA - Zadar

Noc splnu

Počas splnu sa na zadarskom nábreží oslavuje šťastné spolužitie kultúr ostrovanov a obyvateľov pobrežnej oblasti. Harmonické spolužitie týchto dvoch kultúr je niečím, na čo sú obyvatelia zadarského kraja mimoriadne hrdí. Celé stáročia totiž mestskí a ostrovní obyvatelia nažívali v šťastnej symbióze; jedni i druhí žili zo vzájomného obchodovania. Dnes touto slávnosťou pozývajú všetkých návštevníkov, aby zakúsili, ako sa žilo kedysi. Na nábreží zhasnú verejné osvetlenie a zapália lampy a sviečky. Pri splne mesiaca sa ľudia stretávajú, zhovárajú a pochutnávajú si na neodolateľných miestnych špecialitách a kvalitných vínach. Čarovná hra tieňov, ktorá sa pritom odohráva vytvára atmosféru, na ktorú nikdy nezabudnete.

www.tzzadar.hr

Festival pouličných umelcov „Kalelargart” - Zadar

Kalelargart

Renesančné mestečko býva v auguste hostiteľom Festivalu vážnej hudby pod vedením chorvátskeho pianistu so svetovou reputáciou Lovra Pogorelića. Myšlienka kvalitným obsahom obohatiť a zveľadiť život obyvateľov a oddych ich hostí, viedla Pogorelića k založeniu Festivalu, počas ktorého do Pagu pozýva najlepších hudobníkov. Aj v tomto roku tak návštevníkom Pagu pripraví podobný zážitok. Už teraz ohlasuje hosťovania Julliard Quarteta zo Spojených štátov amerických, violončelistky Kajany Pačkovej, moskovského Brahms Tria a bratislavského orchestra Capella Istropolitana.

www.rmc-zadar.com

PAŠSKÝ LETNÝ KARNEVAL - Pag

Karneval

Treba zdôrazniť, že letný karneval na ostrove Pag je najstarším karnevalom na Jadrane. Už táto tradícia je pre všetkých návštevníkov garanciou, že účasť na ňom im prinesie nezvyčajnú skúsenosť. Karneval trvá dva dni, pričom v prvý deň sa do ulíc vydáva slávnostný sprievod a druhý deň najatraktívnejšie masky získavajú bohaté odmeny. O dobrú náladu sa budú po celý čas starať kultúrno-umelecké spolky a detské zbory. Návštevníci, ktorých radosti karnevalu úplne opanujú, sa môžu pridať k tradičnému Pašskému kolu, ktoré sa tancuje za zvukov Mestskej dychovej hudby. Záver Karnevalu je však zároveň jeho najatraktívnejšou časťou. Ide pravdaže o upaľovanie mäsopustu Marka na mestskom námestí čím sa podľa ľudovej povery vyháňajú zlé sily na celý budúci rok.

www.pag-tourism.hr

Po stopách Winnetoua - Starigrad-Paklenica

Winnetou

Odvážny náčelník Winnetou cválal po národnom parku Paklenica (bol aj na Krke a Plitvických jazerách), hoci len vo filme – prírodné krásy týchto parkov sa využívali pre potreby filmu, ktorý sa tu pred vyše štyridsiatimi rokmi nakrúcal na motívy slávnych románov Karla Maya. Dnes môžete vďaka tomuto podujatiu navštíviť miesta, na ktorých sa film nakrúcal, vychutnávať si krásy Chorvátska, vyskúšať si jazdu na koni, lukostreľbu a večer si posedieť pri táboráku, ochutnať rôzne špeciality a vypočuť si country hudbu. To všetko v znamení veľkého Winnetoua!

www.rivijera-paklenica.hr


  
Tento projekt zrealizovala firma holdysoftware