Chorvátsko - Ostrov Vir

vir plaz most most


Ako sa dostať na chorvátsky ostrov Vir?
 


Chorvátsky ostrov Vir je od Zadaru vzdialený 26 km.
S pevninou je spojený mostom od roku 1976.
Ostrov Vir je jedným z 300 ostrovov a ostrovčekov v súostroví Zadarskej riviéry a jeden z 1186 ostrovov a ostrovčekov na Jadrane.
Nachádza sa v severozápadnej časti Dalmácie. Je dvadsiatym najväčším ostrovom Chorvátska a ôsmym najväčším na Zadarskej riviére.
Má rozlohu 22,38 km2, dĺžku 10,12 km a maximálnu šírku 4,25 km. Dĺžka pobrežia meria 31,43 km.

 

História chorvátskeho ostrova Vir


Chorvátsky ostrov Vir
je v historických dokumentoch prvýkrát spomenutý v roku 1069. Podľa prvých dostupných písomných údajov bol prvým majiteľom ostrova Grgur Mrganić. Najstarším miestom na ostrove sú pozostatky dediny na kopci Bandira vysokom 112m. Najstaršími kultúrnymi pamiatkami sú kostoly sv. Juraja, sv. Mikuláša a sv. Juraja na mieste dnešného farského kostola sv. Juraja v obci, z 12. a 13. storočia.

Mapa a pláže chorvátskeho ostrova Vir

mapa

 

Ostrov Vir

VIR
– mesto i ostrov je svojím položením, piesočnatými a kamienkovými plážami, priezračne čistým morom, ideálnym dovolenkovým miestom hlavne pre rodiny s deťmi.
Na ostrove nie je masová turistika, nie je tu žiaden hotel.

Ostrov Vir klimaticky patrí do typickej stredomorskej klímy. Počet hodín slnečného svitu za rok je priemere 2450, čo predstavuje o niečo menej ako 300 slnečných dní v roku. Priemerná teplota v júli je 25 C a 6,5 ° C v januári.

Z hľadiska vegetácie
ostrov Vir patrí do regiónu stredomorskej vegetácie. V druhej polovici minulého storočia, obyvatelia Viru vysadili množstvo borovíc, ktoré predstavujú väčšinu zalesnených oblastí na ostrove .

Ubytovanie je hlavne apartmánové,
je tu dostatok obchodov, reštaurácií, kaviarní so živou hudbou, tržnica, pošta, zmenáreň, lekáreň. K dispozícii sú vodné skútre, vodné bicykle a výletné lode, ale aj požičovňa bicyklov, slnečníkov a lehátok.

Na ostrove sú priaznivé klimatické podmienky k liečeniu astmatických a alergických ochorení, pretože je tu vysoké percento jodizácie mora. Nie sú tu žiadne priemyselné zóny. Ľudia, ktorí trpia reumatickými chorobami, ocenia liečivé bahno vyvierajúce priamo na ostrove, ktoré blahodárne pomáha pri reumatických problémoch.

Pri prechádzkach po ostrove nájdete nielen historické pamiatky, ale aj
krásny výhľad na okolité ostrovy a pohorie Velebit.


  
Tento projekt zrealizovala firma holdysoftware